Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://dspace.tneu.edu.ua/handle/316497/29408
Назва: До визначення засад раціогуманістичного підходу в методології психологічної науки
Автори: Балл, Георгій
Ключові слова: методологія психологічної науки
раціоналізм; гуманіз
гуманізм
раціогуманістичний підхід
значення
смисл
діалог
Дата публікації: 2000
Видавництво: ТАНГ
Бібліографічний опис: Балл, Г. До визначення засад раціогуманістичного підходу в методології психологічної науки [Текст] / Георгій Балл // Психологія і суспільство. - 2000. - № 2. - С. 74-90.
Короткий огляд (реферат): Попри те, що вимоги гуманістичності та раціоналістичності щодо психологічної науки є начебто очевидними, протиставлення гуманізму і раціоналізму, зокрема у цій сфері, стає дедалі поширенішим. Розглядаються аргументи, якими гуманістично налаштовані психологи схильні обгрунтовувати своє скептичне ставлення до раціоналізму, і демонструється непереконливість цих аргументів. Водночас констатується, що сумніви у можливості поєднання у психологічній науці раціоналізму і гуманізму віддзеркалюють реальні суперечності, притаманні людському буттю та його науковому пізнанню. Описується одне з широких тлумачень категорій значення і смислу, перспективне, на думку автора, як засіб теоретичного узасаднення раціо-гуманістичного підходу. Розкриваються провідні нормативні смисли різних видів духовної діяльності. Зокрема, провідний нормативний смисл науково-пізнавальної діяльності характеризується як здобуття раціонально підтверджуваної істини про досліджувані об’єкти. Показано, що цей смисл виступає дещо по-різному залежно від спрямованості наукового пошуку (яка є різною у фундаментальних і у прикладних дослідженнях), а також від специфіки об’єктів, що досліджуються, особливо виразній у сфері психології. Обгрунтовується необхідність поширення принципу діалогу (основоположного для сучасної гуманістичної свідомості та практики) на взаємодію психологічної науки із суміжними дисциплінами, а також методологічних парадигм і теоретичних концепцій всередині психології.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://dspace.tneu.edu.ua/handle/316497/29408
Розташовується у зібраннях:Психологія і суспільство 2000 рік №2

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
Балл.pdf277.3 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.